.

ספר חדש, הישר ממכבש הדפוס למדף!
רץ לי בראש
שירים שהם שפה: תקשורת חיובית ובונה עם ילדים עם עודפי קשב ומרץ

הכירו את המחברות: אסתר גולדברג, קרן זגורי-כהן

אסתר גולדברג

אסתר גולדברג נחשבת "מוסד" בתחום הטיפול ב - ADHD. היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית עם מעל 35 שנות ניסיון, ומפתחת גישה טיפולית ייחודית ופורצת דרך שהביאה למהפך בטיפול בילדים עם עודפי קשב ומרץ, ובהדרכת הוריהם. לראשונה בספר זה יוצאת הגישה מחדר הטיפול ומעשירה את כל המעורבים בתחום.

לחצו כאן למאמר שמפרט את גישתה הטיפולית

*****

"אני מתרגשת וגאה להציג בפניכם את הספר הזה, ומקווה שתראו בו הזדמנות ללמוד את הנושא ולהתחיל לדבר עם ילדיכם על החוויה שלהם מתוך התבוננות מדויקת. ככל שתעזרו להם לחבר את החלקים השונים של ה"פאזל" האישי שלהם, כך הם ירגישו שלמים יותר עם עצמם וידעו להגן על עצמם בעת הצורך. הם ילמדו להתנהל בצורה בונה ומקדמת, יהפכו להיות מומחים לעצמם, יבינו את עצמם טוב יותר ויבחברו לכוחותיהם הרבים.

"ההצלחה של הילדים שלכם היא ההצלחה שלכם וגם שלי.
באהבה רבה ובהצלחה"

אסתר

קרן זגורי כהן

קרן זגורי-כהן, מחברת השירים, היא עובדת סוציאלית בהכשרתה המקצועית, מנהלת משאבי אנוש, שחקנית תיאטרון פלייבק, כותבת, ואמא גאה לילדות שאחת מהן מאובחנת כילדה עם עודף קשב ומרץ.

*****

"השאיפה שלנו היא שהספר יהיה בלוי וקרוע מרוב שימוש, שבכל קריאה תמצאו בו יחד רבדים אחרים ונושאים חדשים להעמיק בהם. החלום שלנו הוא שתכתבו לנו, ותספרו לנו איזה שינוי חל בבית שלכם בזכות הספר, בזכות השפה, בזכות ההבנה החדשה שלכם את הדברים.

"ואל תשכחו לאהוב. הרעיפו אהבה. עוד תראו איזו מנה גדושה של אהבה תקבלו מהילדים בדרך שתעשו יחד.

"באהבה ממני, שותפת גורל שלכם"

קרן.

הקשיבו לאסתר גולדברג (באנגלית) בראיון טלביזיה, ובו היא מסבירה מה זה עודף קשב וריכוז

מסמך נדיר:

ספרן של אסתר גולדברג וקרן זגורי כהן הוא תרומה חשובה לנושא ה - ADHD. ההדרכה היא מסמך נדיר: הסבר של נושא מורכב המוגש בשפה נגישה, ועם זאת נשען על בסיס מדעי מוצק. הבנה והסבר הם כלי טיפולי לא פחות חשוב ויעיל מריטלין, והשפעתם לא פגה אחרי כמה שעות. יישר כוח!

פרופ' דב אלכסנדרוביץ
פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי בכיר, מומחה בינלאומי ל ADHD

מה בספר?

הדרכה מקצועית, מאת אסתר גולדברג, מפתחת השיטה, הכוללת הסבר על מהות ההפרעה, השיטה הטיפולית, ואיך משתמשים בספר

שירים טיפוליים לילדים, מאת קרן זגורי-כהן, שממחישים ברגישות, בשפה נטולת ביקורת, ועם מנה גדושה של חוש הומור, את החוויה היומיומית שלהם, ויוצרים שפה ותקשורת חיובית ובונה ביניהם ובין האנשים בסביבתם

נקודות למחשבה, שאלות לשיחה, טיפים לילדים ולמבוגרים, בכל שיר, להעמקת הידע, המודעות וההבנה

מפת פרופיל הסתגלות לשימוש רב פעמי - כלי רב עוצמתי שעוזר לשקף במדויק את מצבם הרגשי של הילדים ולסייע להם ביעילות לזהות, לשלוט ולצמוח, תוך שהם מתחברים לכוחותיהם הרבים

איורים מרהיבים ורגישים לילדים מאת האומן דני קרמן, שזכה לאחרונה בפרס מפעל חיים

הנושא של "הפרעת קשב וריכוז" (ADHD) הוא פופולרי היום יותר מאי פעם. אך עם זאת, המושג הכללי הזה נותר פעמים רבות לא נהיר במלואו ולא מובן כהלכה. התופעה הזאת היא יותר מאוסף של סימפטומים ומאפיינים – היא למעשה דרך של הוויה בעולם. לכן חשוב להתבונן בה גם דרך הרגש והחוויה ולא רק מהזווית הרפואית או החינוכית. צורך זה מתחדד במיוחד כאשר מדובר בילדים ונוער ובקשר שלהם עם המבוגרים בחייהם.

הספר החדש, שיצא בימים אלו, מנסה להתחקות אחרי המשמעות הרגשית של חיים עם ADHD עבור אותם ילדים, להקשיב לחוויה שלהם ולתרגם אותה לשפתם.

רץ לי בראש הוא ספר ייחודי, חדשני ויצירתי שנכתב לילדים עם ADHD, ולמבוגרים המשמעותיים בחייהם – הורים, מטפלים ומחנכים. הספר הוא דרך נפלאה להתחיל את השנה החדשה, עם נקודת מבט אינטימית ולא שופטת על התופעה, שתשאיר כל ילד בתחושת הפתעה נעימה על היותו, סוף כל סוף, מובן.

הספר, היחיד מסוגו, כולל פרק הדרכה מקיף ומלא תובנות למבוגרים, שנכתב על ידי אסתר גולדברג, וכן אוסף מגוון של שירים בחרוזים, מלאים בהומור עצמי בריא, שכתבה קרן זגורי-כהן, מנקודת מבטם של הילדים ועבורם. השירים מבוססים על שפת הדימויים שפיתחה אסתר גולדברג, שיחד עם נגישותם המיידית לילדים יש בהם ערך מוסף ברור ומבוסס מדעית. דימויים קולעים ומתוחכמים בפשטותם הם סוכני שינוי ועזרי התמודדות עם האתגרים שהילדים נתקלים בהם מדי יום.

קרן זגורי-כהן היא אמא לילדה המאובחנת עם ADHD, אשר השתתפה כהורה באחת הסדנאות להורים שמקיימת אסתר גולדברג. אסתר היא פסיכולוגית קלינית וחינוכית, מומחית בנושא של קשב וריכוז, עם שנות ניסיון רבות ואלפי הורים וילדים שעברו בקבוצות שהיא מנחה בקליניקה שלה בהרצליה.

קרן, שמצאה את הסדנה משמעותית וחשובה, קבלה ממנה השראה והחליטה להשתמש בכישרון הכתיבה שלה על מנת לתרגם את שפת הדימויים הצבעונית לשירים חכמים, משעשעים ורגישים, שישמשו הורים נוספים על מנת לסייע לילדיהם להבין את עצמם טוב יותר.

יחד, הצוות המשותף הזה של אשת מקצוע והורה, יצרו את הספר מתוך תשוקה משותפת ושליחות הניכרים בכל עמוד. הספר הוא כלי טיפולי להבנה של ילדים (וגם מבוגרים) עם ADHD, לתקשורת מקרבת עמם ולהזדהות עם חווייתם ורגשותיהם. המטרה היא לשנות משהו באופן בו אנחנו מביטים על הילדים הללו, כדי שיוכלו לשנות את האופן שבו הם מביטים על עצמם – משלילי לחיובי.

החיבור בין ההורה לבין המטפל המיוצג בספר, מייצג גם נדבך חשוב בגישתה של אסתר, המאמינה בתפקידם המרכזי של ההורים בטיפול בילדיהם. ככאלה, ההורים הם אלה שילמדו את הילדים להפוך ל"מומחים לעצמם", אשר מסוגלים לזהות, להבין, לשלוט טוב יותר ולסנגר על עצמם מול העולם.

כל אחד משלושים השירים שבספר מתאר מאפיין, נטייה או תכונה אופיינית לילדים עם ADHD, בתוך סיטואציות יום-יום מוכרות ושכיחות. האופן בו השירים מפרקים את המושג הכוללני ומתמקדים בכל פעם בהיבט אחר של התופעה, מסייע לילדים ולהורים לפתח מודעות ולזהות את תמהיל המאפיינים הייחודי להם. כך מתאפשר להם בהמשך להתבונן, לזהות, לשקף, להגדיר מחדש, לקחת אחריות, לשנן דרכי התמודדות ולשפר תפקוד ושליטה עצמית.

תובנה חשובה נוספת מתייחסת לשמה של התופעה: למרות שהיא מוגדרת במונחים של "חוסר" (deficit), אסתר מציעה לכנות אותה "עודף קשב ומרץ". שם זה, מעבר להיותו מזמין יותר, גם מתאר באופן מדויק יותר את המתחולל במוחו של ילד, שהקשב המוגבר שלו גורם למוסחות ושיש לו אנרגיות ודחפים מועצמים.
מכיוון שהילדים הללו רגישים מאוד לזיופים ולביקורת, (ורגילים להיות לא מובנים), גם הכינוי שניתן לתופעה הוא משמעותי, על מנת שנוכל לקרב אותם וללמד אותם על עצמם בביטחון ובאמון. שינוי קטן בגישה יכול לעשות דרך ארוכה בשיפור תפיסתם של הילדים את עצמם.

לכן אסתר גולדברג גורסת, שיש להתייחס ל- ADHD כאל "הפרעה" רק כאשר היא אכן מפריעה – לילד או לסביבתו. אלה המצבים בהם יש לסייע לילד למצוא דרכי התמודדות מתאימות. ברגעים אחרים, יש לתופעה גם יתרונות ומתנות ייחודיות שחשוב להוקיר ולתת להן מקום ובמה. היא גם מדגישה, כפי שהיום כבר מבינים, שההיפראקטיביות האופיינית, שבעבר נקשרה בעיקר לתזזיתיות פיזית, מתקיימת גם במחשבות המתרוצצות ומכאן השם "רץ לי בראש".

בנוסף לכל יתרונותיו, הספר זכה גם לאיורים מבריקים פרי מכחולו של האמן הנודע, זוכה פרס מפעל חיים מטעם משרד התרבות והספורט, דני קרמן. ה"אייקונים" שלו הם ייצוג ויזואלי של הדימויים, אשר מהדהדים בצורה נפלאה את החוויה של הילדים ויוצרים חיבור מיידי של הקוראים הצעירים והבוגרים.

לכל שיר מצורפים גם טיפים לילדים, הערות למבוגרים ושאלות המהוות הצעה לשיחה, שתחבר את השיר עם מציאות חייו של הילד. השירים מסומנים לפי נושאים ובסוף הספר תמצאו את "פרופיל ההסתגלות" – כלי מעשי המאפשר מיפוי מהיר של הנושאים המעסיקים את הילד במיוחד.

הספר "רץ לי בראש" הוא הזדמנות ללמוד נושא מורכב, על כל היבטיו, בצורה מהנה ומקרבת. הוא אפשרות להתחבר לרגשות ולחוויה של הילדים, ואולי גם של ההורים, ולהכיל אותם באופן אחר וחדש. הוא נתיב שעשוי להוביל לתובנות חדשות לגבי אחת התופעות המדוברות והנחקרות של זמננו באופן שלם ועשיר יותר.

לא בכדי, זכה הספר מיד עם צאתו לאור לחיבוק חם ושבחים בקרב אנשי מקצוע מובילים בתחום, החל מפסיכיאטרים, דרך נוירולוגים ועד פסיכולוגים ואנשי חינוך, הפוגשים ילדים עם ADHD מדי יום. הספר תואר כ"מתנה נדירה עבור אלה המתמודדים עם ADHD".

לרכישה באתר לחצו כאן

להזמנה טלפונית של הספר - התקשרו 052-8087052

נוצר באמצעות מערכת רב דף מבית רב מסר

.