.

מאמר חודש מרץ 2020, מבית IPQ:

שיטות לעבודה רגשית עם חולי דמנציה
בעזרת ערכת קלפי הזהב, המותאמת לעבודה עם מבוגרים

ערכת הקלפים היחידה והראשונה שמותאמת במיוחד לעבודה עם אנשים בגיל השלישי והרביעי

בשנת 2018 אומנית בשם לורנס אגרטר מאמסטרדם נפגשה עם חולה דמנציה בשלבים מתקדמים, במתקן טיפולי בשוויצריה. היא הראתה לו תמונות שונות ובמשך כעשר דקות, כדבריה, הוא "הבהב בין מודעות לחוסר מודעות כמו נורה מקולקלת." הוא לא הצליח לבטא יותר ממילים ספורות וגם אלה בקושי רב. אבל, כשהראתה לו תמונה של חתולה וגור קטן, משהו מופלא קרה. משהו בתוכו נדלק. "הוא הצליח לדבר רצוף במשך חמש דקות שלמות," היא אמרה. התמונה הפעילה משהו עמוק בתוכו, זיכרון עמוק שחיזק אותו. בדקות האלה, היא העידה, החולה נשמע כאילו לא היכתה בו המחלה בכלל.

אנחנו יודעים כבר כי לתמונות יש השפעה עמוקה מאוד על בני אדם, שעוקפת את המרכז הוורבלי במוח ולכן מסוגלת להעיר ולהציף זיכרונות, תחושות ותובנות ממעמקי השיכחה. אמנם, בסופו של דבר, התקשורת צריכה להתנקז למילים כדי להיות אפקטיבית, אך יחד עם זאת, יש לתמונות את הכוח להעיר, להתחיל, להציף ולאפשר את המילולי.

קלפים טיפוליים מצולמים או מצויירים עובדים בין היתר על העיקרון הזה. הם מציבים מול המטופלים עוגנים וויזואליים שמחברים אותם לזיכרונות, מחשבות, דעות ותובנות עמוקות. אצל אנשים עם דמנציה, הסובלים מפגיעה בזיכרון ובתקשורת, עבודה רגשית עם קלפים יכולה להיות מרגשת ומפתיעה במיוחד.

הדמיון בקומפוזיציה יכול לנבוע מכל מני מרכיבים:

  • מיקום האובייקט המרכזי כמו בצמד א.
  • אלמנט בולט כמו הקו האורכי/אלכסוני בצמד ב.
  • צורת האלמנטים או הפעולה שלהם (אצבעות אוספות חלקי פאזל כמו שערות שאוספות עלים) כמו בצמד ג.
  • מספר האלמנטים, הפיזור שלהם על גבי הקלף או הצבעוניות שלהם, כמו בצמד ד.
  • או בכל תכונה אחרת לבחירתכם ולהרגשתכם.

לסיכום

אנשים עם דמנציה חיים בעולם שהופך להיות קטן ונשלט, בסביבה מטפלת ומגינה ובעיקר צפויה. התסכול שלהם נובע גם מהקשיים שלהם, מאובדן העצמאות ומכך שלעתים מתנהלים איתם כמו עם ילדים קטנים ומונעים מהם את הבחירה ביומיום של חייהם.

בעזרת עבודה עם ערכת קלפי הזהב, אנחנו יכולים ליצוק בעולמם תוכן, לנטרל ביקורתיות ושיפוטיות, ולהוציא אותם ל"טיול" הרפתקאות רגשי שלא מאיים עליהם, שעוקף את הקשיים שלהם, שלא מקטין מהערך שלהם כבני אדם בעיני עצמם, ושנותן להם אפשרות להתבטא בעזרת טריגרים לא מילוליים.

לתמונות יש השפעה גדולה מאוד על אנשים, גם במודע וגם בתת מודע. בערכת קלפי הזהב התמונות לקוחות מתכנים ועולמות של אנשים מבוגרים, ובעזרת טכניקות של שיום, הובלה והנחיה, אפשר להשתמש בתמונות האלה כדי לחזק ולהעצים אנשים עם דמנציה, להיטיב עם מצב רוחם ולתת להם חוויה חיובית מעצימה.

  

מקורות:

https://edition.cnn.com/2018/08/20/health/photographic-treatment-dementia-photos/index.html

https://www.wcmt.org.uk/sites/default/files/report-documents/Ward%20A%20Report%202015%20Final.pdf

https://www.dmu.ac.uk/dmu-students/hot-topics/2017/december/memories-captured-in-dementia-photography-project.aspx

https://hyperallergic.com/405127/photobooks-designed-to-treat-dementia-gently-challenge-the-mind/

להזמנות ולרכישה

של ערכת קלפי הזהב, במחיר משתלם

שימו לב הודעה חשובה
לרגל "חגיגות הקורונה"
דמי המשלוח עלינו - משלוח חינם
עד יעבור זעם

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.