.

בכיתי כי חיכיתי
סיפור קטן ומרגש שנועד לעזור לילדים צעירים להבין את תופעת הלידה השקטה או אובדן הריון במשפחה

הכירו את המחברת: סיגל לבסקי

מחנכת מוסמכת, בעלת תואר שני בייעוץ חינוכי, מנחת קבוצות טיפוליות, מנחה, מלווה ומדריכה הורים וצוותים חינוכיים, פסיכותפריסטית במרכז טיפולי למשפחות וילדים בסיכון, מטפלת בילדים בקליניקה פרטית - מומחית לטיפול בהפרעת קשב וריכוז.

מומחית בליווי אישי, תמיכה וטיפול בתהליך אובדן הריון.

לפני מספר שנים חוותה לידה שקטה, לידה שהשקט שבה עמוס ברעש פנימי בועט ומייסר. מתוך החוויה האישית  הכואבת - הפכה מטפלת, מלווה ותומכת במשפחות שעברו לידה שקטה, כשהיא משתמשת בשילוב של היכרות אישית וידע מקצועי.

איירה ברגישות ובעדינות אין קץ - אמילין יכין סיגוולט

סיגל לבסקי היא אחת המומחיות הבודדות בארץ לליווי משפחות לאחר לידה שקטה. אין ראויה ממנה להגיש לנו ספר רגיש ועדין זה:

לידה שקטה היא לידה של עובר מת, או מות עובר ברחם בהריון מתקדם.

בממוצע, בישראל, אחד מכל 250 הריונות מסתיים בלידה שקטה.  אלה נתונים עצומים שראויים להתייחסות רצינית של המדיה בפרט, ושל החברה בכלל. 

בפועל עדיין התופעה לא מקבלת חשיפה
או התייחסות מכל סוג.

עד היום האבל על עובר שמת טרם לידתו או במהלכה לא זכה למעמד של אבל "אמיתי". אין "שבעה", לא תמיד יש שם, אין זיכרונות, אין אפילו פנים. משפטים נפוצים כמו "לא נורא תנסו שוב" מעידים על כך שהטראומה לא זוכה למעמד הולם, ועל כך שעדיין שורר בחברה חוסר רגישות לעוצמת הכאב.

בדרך כלל המשפחה נשארת עם חור עצום ועצוב בלב ובנשמה, וללא כלים להתמודדות. הטראומה הלא מטופלת, המשותפת להורים ולילדים הנוספים במשפחה, פועמת לעתים ולא מרפה כל החיים.

סיגל לבסקי, יועצת חינוכית ומומחית בייעוץ והעצמה לילדים, כתבה ספר זה בעקבות חוויה כואבת אישית של לידת עוברית מתה, שלאחריה התמחתה בייעוץ והדרכה למשפחות שעברו לידה שקטה.

עתה, סוף סוף יש ספר ילדים שעוזר להתמודד. בכיתי כי חיכיתי, ספר שנועד לילדים צעירים - אבל נוגע בכל מי שקורא אותו - עוזר להבנה ולהתמודדות הרגשית של המשפחה המורחבת באופן בונה ומעצים.

מילה אישית מסיגל

להורים, לאנשי חינוך, ייעוץ וטיפול

הספר "בכיתי כי חיכיתי", עוסק בהתמודדות של ילדים צעירים במשפחה בה האם עוברת "לידה שקטה". הוא נכתב מנקודת מבטו של הילד המצפה לתינוק, תוך נגיעה בקשת של רגשות ובהתמודדות עם ציפייה מול אכזבה.

הספר נולד מתוך חוויה אישית כואבת של "לידה שקטה" והתמודדות עם אבל פרטי של כאב, אכזבה, שאלות וציפיות לאחות קטנה. לידה שקטה מוגדרת כלידת עובר ללא רוח חיים בין אם מת בעודו ברחם, במהלך הלידה או סמוך ללידתו. חוויה כאובה זו אינה מדוברת דייה, וייתכן שהאלם סביבה קשור למבוכה ולקושי בתפישתה כחוויה טראומטית והאבל הבא בעקבותיה.

בתפקידי כיועצת חינוכית אני פוגשת הורים וילדים בתהליכי התמודדות. בשיחות עולות הדילמות עד כמה לשתף, מה להגיד, ההתנהלות ההורית בין חוזק לחולשה, איזון בין שליטה לחוסר אונים.

לאבל מעין זה יש גוון מיוחד. לנושא האובדן אין שם ואין תמונה, העמימות מזמינה את הפנטזיה הילדית למלא את החלל שנוצר, וכל זאת מלווה בדאגה של הילד להורה הכואב.

קיימת חשיבות רבה לתיווך האירוע. הבחירה במילים כמו: "עוברית", "מת", "מוות" חשובה כדי להפחית עמימות ולצמצם פחדים. לילדים יש משאבי כוחות להתמודדות, והם שואבים אותם במידה רבה ממבוגרים
משמעותיים. יצירת אווירה המאפשרת דיאלוג (המותאם לשלב ההתפתחותי), הבעת רגשות ושאילת שאלות יתרמו לתחושת מוגנות, שייכות, למסוגלות הילד ולהתמודדות המשפחה. קריאה משותפת בספר נותנת לגיטימציה לדיבור ופותחת הזדמנות להפנמה ועיבוד.

בתקווה כי ספר זה יסייע לילד והוריו, וכמובן — לכל הבאים במגע עם ילדים ומשפחותיהם — אנשי חינוך, ייעוץ וטיפול.

שלכם, סיגל

נוצר באמצעות מערכת רב דף מבית רב מסר

.